Standings – Final

Team Name Wins Losses
Feldner 11 2
Magic Towing 10 3
Enbridge 9 4
McCall 8 5
Ackerman Estvold 8 5
Watson 8 5
Crossborder Crew 7 6
Prairie Engineering 7 6
Sidelines 7 6
Minot Plumbing 6 7
Jacobson 6 7
Olson Burns Lee 5 8
Missile Monkeys 5 8
Morelli’s 4 9
We-Beer 4 9
Optical Outlook 4 9
Surley Sweepers 4 9
Kimball 4 9

Scores are as reported on the board at the club. If a name was not circled then no game will be recorded for those teams. 
League Night ties are to be decided via extra end or skip rocks…in other words, no ties. 

Schedule

Week 1 12/12/19
Bye Kimball
@ 6:30 On Sheet 1
Optical Outlook vs Jacobson @ 6:30 On Sheet 2
Ackerman Estvold vs We-Beer @ 6:30 On Sheet 3
Surly Sweepers vs Prarie Engineering @ 6:30 On Sheet 4
Olson Burns Lees vs Morelli’s @ 6:30 On Sheet 5
@ 8:00 On Sheet 1
Missle Monkeys vs Crossborder Crew @ 8:00 On Sheet 2
Minot Plumbing vs Magic Towing @ 8:00 On Sheet 3
Feldner vs McCall @ 8:00 On Sheet 4
Sidelines vs Enbridge @ 8:00 On Sheet 5
Week 2 12/19/19
Bye Enbridge
@ 6:30 On Sheet 1
Kimball Jacobson @ 6:30 On Sheet 2
Sidelines Ackerman Estvold @ 6:30 On Sheet 3
Optical Outlook Prarie Engineering @ 6:30 On Sheet 4
Olson Burns Lees We-Beer @ 6:30 On Sheet 5
@ 8:00 On Sheet 1
Surly Sweepers Crossborder Crew @ 8:00 On Sheet 2
Minot Plumbing Morelli’s @ 8:00 On Sheet 3
Missle Monkeys McCall @ 8:00 On Sheet 4
Feldner Magic Towing @ 8:00 On Sheet 5
Week 3 1/2/20
Watson Jacobson @ 6:30 On Sheet 1
Enbridge Ackerman Estvold @ 6:30 On Sheet 2
Kimball Prarie Engineering @ 6:30 On Sheet 3
Sidelines Olson Burns Lees @ 6:30 On Sheet 4
Optical Outlook Crossborder Crew @ 6:30 On Sheet 5
@ 8:00 On Sheet 1
Minot Plumbing We-Beer @ 8:00 On Sheet 2
Surly Sweepers McCall @ 8:00 On Sheet 3
Feldner Morelli’s @ 8:00 On Sheet 4
Missle Monkeys Magic Towing @ 8:00 On Sheet 5
Week4 1/9/20
Feldner Ackerman Estvold @ 6:30 On Sheet 1
Jacobson Prarie Engineering @ 6:30 On Sheet 2
Enbridge Olson Burns Lees @ 6:30 On Sheet 3
Kimball Crossborder Crew @ 6:30 On Sheet 4
Sidelines Minot Plumbing @ 6:30 On Sheet 5
@ 8:00 On Sheet 1
Optical Outlook McCall @ 8:00 On Sheet 2
Watson We-Beer @ 8:00 On Sheet 3
Surly Sweepers Magic Towing @ 8:00 On Sheet 4
Missle Monkeys Morelli’s @ 8:00 On Sheet 5
Week5 1/16/20
Missle Monkeys We-Beer @ 6:30 On Sheet 1
Ackerman Estvold Olson Burns Lees @ 6:30 On Sheet 2
Jacobson Crossborder Crew @ 6:30 On Sheet 3
Enbridge Minot Plumbing @ 6:30 On Sheet 4
Kimball McCall @ 6:30 On Sheet 5
@ 8:00 On Sheet 1
Sidelines Feldner @ 8:00 On Sheet 2
Optical Outlook Magic Towing @ 8:00 On Sheet 3
Watson Prarie Engineering @ 8:00 On Sheet 4
Surly Sweepers Morelli’s @ 8:00 On Sheet 5
Week6 1/23/20
Watson Olson Burns Lees @ 6:30 On Sheet 1
Prarie Engineering Crossborder Crew @ 6:30 On Sheet 2
Ackerman Estvold Minot Plumbing @ 6:30 On Sheet 3
Jacobson McCall @ 6:30 On Sheet 4
Enbridge Feldner @ 6:30 On Sheet 5
@ 8:00 On Sheet 1
Kimball Magic Towing @ 8:00 On Sheet 2
Sidelines Missle Monkeys @ 8:00 On Sheet 3
Optical Outlook Morelli’s @ 8:00 On Sheet 4
Surly Sweepers We-Beer @ 8:00 On Sheet 5
Week7 1/30/20
Watson Crossborder Crew @ 6:30 On Sheet 1
Olson Burns Lees Minot Plumbing @ 6:30 On Sheet 2
Prarie Engineering McCall @ 6:30 On Sheet 3
Ackerman Estvold Feldner @ 6:30 On Sheet 4
Jacobson Magic Towing @ 6:30 On Sheet 5
@ 8:00 On Sheet 1
Enbridge Missle Monkeys @ 8:00 On Sheet 2
Kimball Morelli’s @ 8:00 On Sheet 3
Sidelines Surly Sweepers @ 8:00 On Sheet 4
Optical Outlook We-Beer @ 8:00 On Sheet 5
Week8 2/6/20
@ 6:30 On Sheet 1
Crossborder Crew McCall @ 6:30 On Sheet 2
Olson Burns Lees Feldner @ 6:30 On Sheet 3
Prarie Engineering Magic Towing @ 6:30 On Sheet 4
Ackerman Estvold Missle Monkeys @ 6:30 On Sheet 5
Watson Minot Plumbing @ 8:00 On Sheet 1
Jacobson Morelli’s @ 8:00 On Sheet 2
Enbridge Surly Sweepers @ 8:00 On Sheet 3
Kimball We-Beer @ 8:00 On Sheet 4
Sidelines Optical Outlook @ 8:00 On Sheet 5
Week9 2/13/20
Enbridge Optical Outlook @ 6:30 On Sheet 1
Minot Plumbing Feldner @ 6:30 On Sheet 2
Crossborder Crew Magic Towing @ 6:30 On Sheet 3
Olson Burns Lees Missle Monkeys @ 6:30 On Sheet 4
Prarie Engineering Morelli’s @ 6:30 On Sheet 5
@ 8:00 On Sheet 1
Ackerman Estvold Surly Sweepers @ 8:00 On Sheet 2
Jacobson We-Beer @ 8:00 On Sheet 3
Watson McCall @ 8:00 On Sheet 4
Sidelines Kimball @ 8:00 On Sheet 5
Week10 2/20/20
Olson Burns Lees Surly Sweepers @ 6:30 On Sheet 1
McCall Magic Towing @ 6:30 On Sheet 2
Minot Plumbing Missle Monkeys @ 6:30 On Sheet 3
Crossborder Crew Morelli’s @ 6:30 On Sheet 4
Watson Feldner @ 6:30 On Sheet 5
@ 8:00 On Sheet 1
Prarie Engineering We-Beer @ 8:00 On Sheet 2
Ackerman Estvold Optical Outlook @ 8:00 On Sheet 3
Sidelines Jacobson @ 8:00 On Sheet 4
Enbridge Kimball @ 8:00 On Sheet 5
Week11 2/27/20
Watson Magic Towing @ 6:30 On Sheet 1
Feldner Missle Monkeys @ 6:30 On Sheet 2
McCall Morelli’s @ 6:30 On Sheet 3
Minot Plumbing Surly Sweepers @ 6:30 On Sheet 4
Crossborder Crew We-Beer @ 6:30 On Sheet 5
@ 8:00 On Sheet 1
Olson Burns Lees Optical Outlook @ 8:00 On Sheet 2
Sidelines Prarie Engineering @ 8:00 On Sheet 3
Ackerman Estvold Kimball @ 8:00 On Sheet 4
Enbridge Jacobson @ 8:00 On Sheet 5
Week12 3/5/20
Sidelines Crossborder Crew @ 6:30 On Sheet 1
Magic Towing Morelli’s @ 6:30 On Sheet 2
Feldner Surly Sweepers @ 6:30 On Sheet 3
Watson Missle Monkeys @ 6:30 On Sheet 4
Minot Plumbing Optical Outlook @ 6:30 On Sheet 5
@ 8:00 On Sheet 1
McCall We-Beer @ 8:00 On Sheet 2
Olson Burns Lees Kimball @ 8:00 On Sheet 3
Enbridge Prarie Engineering @ 8:00 On Sheet 4
Ackerman Estvold Jacobson @ 8:00 On Sheet 5
Week13 3/12/20
@ 6:30 On Sheet 1
Missle Monkeys Surly Sweepers @ 6:30 On Sheet 2
Magic Towing We-Beer @ 6:30 On Sheet 3
Feldner Optical Outlook @ 6:30 On Sheet 4
Sidelines McCall @ 6:30 On Sheet 5
Watson Morelli’s @ 8:00 On Sheet 1
Minot Plumbing Kimball @ 8:00 On Sheet 2
Enbridge Crossborder Crew @ 8:00 On Sheet 3
Olson Burns Lees Jacobson @ 8:00 On Sheet 4
Ackerman Estvold Prarie Engineering @ 8:00 On Sheet 5
Week14 3/19/20
Watson Surly Sweepers @ 6:30 On Sheet 1
Morelli’s We-Beer @ 6:30 On Sheet 2
Missle Monkeys Optical Outlook @ 6:30 On Sheet 3
Sidelines Magic Towing @ 6:30 On Sheet 4
Feldner Kimball @ 6:30 On Sheet 5
@ 8:00 On Sheet 1
Enbridge McCall @ 8:00 On Sheet 2
Minot Plumbing Jacobson @ 8:00 On Sheet 3
Ackerman Estvold Crossborder Crew @ 8:00 On Sheet 4
Olson Burns Lees Prarie Engineering @ 8:00 On Sheet 5

Thursday Night Team Rosters

Team Name Lead Second Third Skip Alternate(s) Names
Sidelines Bar Troy Enga Gary Martens Brenda Enga Wesley Mason
Olson Burns Lee, Lowes Flolar Dave Phil Brad Dick Josh
Ackerman Estvold Engineering R D Marx Sean Weeks Patrick Samson Curtis DeVeny
Enbridge Shawn Benham Levi Hieb Monica Peterson Jason Clauson
Minot Plumbing Dean Eman Julie Rice Heather Hall Brian Hall Gabe Nybakken, Jason Sanders
Feldner Travis Heilman Cameron Stone Tyrel Erickson Clay Feldner
Missile Monkeys Matthew Bickely Jacob Becker Levi Janssen Kyle Hostetler Jason Keen
The Surly Sweepers Nathan Holden Austin Bergstrom Brett Tinnes Pat Muus Jerod Axness
Optical Outlook Tyrell Smestad Paul Sander Matt Benson Justin Ahmann
Team Kimball Nick Cavallo Sarah Kimball Mike Novy Evan Kimball Ben Tikalsky
Jacobson Chris Dahl Matt Gregoire Landon Kimball Erik Jacobson
Prairie Engineering Jason Hunze Tony Benham Terry Hammer Lucas Niess Thomas Keeling
Crossborder Crew Gunner Kayser Kim Boles Scott Dihle Paul Loeffler Darren Taciuk
McCall Paul Madison Randy Hoffman Justin Murray Justin McCall
Magic Towing Brian Niess Tim Lindsay Cory Fiddler Gary Fiddler
Morelli’s Jacob Hight Friend Jacob Hight Jay Hight Jerry Gooch
Team We-Beer Jesse Hoffart Joe Audet Cole Jones Dylan Weber